Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

KONTAKT

Levnemanzetoveknoflicky.cz
Bezděčín 97
293 01 Mladá Boleslav
tel: +420 606 267 899
napište nám

26. 12. 2016

Historie manžetových knoflíčků

Před rokem 1500 byly pánské košile považovány za spodní prádlo a pokud jste v té době ukázaly vaše rukávy košile, bylo to vnímáno jako porušení etikety.
Časy se ovšem změnily a od počátku roku 1500. Nosily se malé volánky - předkové dnešních manžetek, spolu s řetězci byly použity k udržení rukávu.
Ještě před používáním manžetových knoflíčků se stala nejpopulárnější metodou vázání manžet. V 16. století, horní třídy společnosti si pomáhaly pomocí velmi elegantní pásky, aby se zabránilo od otevření (rozpojení) rukávů košile.

První “celebritou”, kdo zpropagoval manžetové knoflíčky a francouzské manžety byl spisovatel Alexander Dumas ve svém románu Hrabě Monte Cristo. Francouzské manžety se staly populární díky postavě Barona Danglarse - bohatství posedlého bankéře.
Autor poskytuje podrobný popis toho, jak tento posedlý bankéř nosí francouzské košile, a jak je spojuje s manžetovými knoflíčky. Právě tento podrobný popis inspiroval mnoho tehdejších módních návrhářů, a to zejména v Evropě.

Košile s francouzskými manžetami byly symbolem luxusu, sílu a nosily je jen královské rodiny a také úspěšní a bohatí obchodníci. Nicméně, díky průmyslové revoluci zaznamenaly manžetové knoflíčky velký boom ve střední třídě společnosti.

I přesto, že byly manžetové knoflíčky tradičně považovány za velmi formální, tak nyní se  francouzské manžety a manžetové knoflíčky staly velmi všestranným módním doplňkem.
Nyní je lze nosit i s méně formálním oblečením, nebo dokonce bez kravaty či saka.

Proč? Manžetové knoflíčky otazník?Odpověď! Manžetové knoflíčky Vykřičník!


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ